Загальне уявлення про автоматичну і ручну установку обладнання

Windows XP Professional підтримує як пристрої Plug and Play, так і пристрої, що не відповідають технології Plug and Play. На цьому занятті ви одержите загальне уявлення про можливості автоматичної і ручної установки пристроїв у Windows XP Professional.

 Автоматична установка обладнання

Більшість пристроїв, сумісних з Plug and Play, автоматично розпізнаються, встановлюються і налаштовуються у Windows XP Professional за умови наявності відповідних драйверів і BIOS, що підтримує Plug and Play, або BIOS, що підтримує Розширений інтерфейс управління живленням і конфігурацією (Расширенный интерфейс управления питанием и конфигурацией або Advanced Configuration and Power Interface, ACPI). При виявленні нового пристрою, який не можна установити автоматично, у Windows XP Professional запускається Майстер установки обладнання (Мастер установки нового оборудования або Found New Hardware Wizard) (рис. 4.1).

Рис. 4.1. Майстер установки обладнання (Мастер установки нового оборудования або Found New Hardware Wizard)

Настроювання апаратних пристроїв і усунення неполадок

У цьому розділі ви довідаєтеся про Диспетчер пристроїв (Диспетчер устройств або Device Manager) — інструмент управління роботою пристроїв і усунення неполадок, а також одержите загальне поняття про оснащення Інформація про систему (Сведения о системе або System Information) та її використання.

 Диспетчер пристроїв

Диспетчер пристроїв (Диспетчер устройств або Device Manager) дозволяє одержати уявлення про оснащення, що встановлене на вашому комп'ютері. Крім того, його застосовують для управління і діагностики комп'ютера, відключення, видалення і відновлення драйверів пристроїв. У вікні Диспетчер пристроїв (Диспетчер устройств або Device Manager) відображений список пристроїв, при роботі яких виникли проблеми; при цьому про кожен пристрій, виділений особливим значком, виведена відповідна інформація про стан.

Порада

У Windows XP Professional передбачений компонент Усунення неполадок з обладнанням (Устранение неполадок с оборудованием або Hardware Troubleshooter), що допомагає усувати проблеми в роботі обладнання. Для доступу до компоненти Усунення неполадок (Устранение неполадок або Hardware Troubleshooter) у меню Пуск (Пуск або Start) натисніть значок Довідка і підтримка (Справка и поддержка або Help And Support). У вікні Центр довідки і підтримки (Центр справки и поддержки або Help And Support Center), у розділі Розділ довідки (Раздел справки або Pick A Help Topic), виберіть пункт Обладнання (Оборудование або Hardware) . У списку Обладнання (Оборудование або Hardware) , що відкрився, натисніть Усунення неполадок обладнання (Устранение неполадок оборудования або Fixing A Hardware Problem). У компоненті Усунення неполадок обладнання (Устранение неполадок оборудования або Fixing A Hardware Problem) виберіть Усунення неполадок з обладнанням (Устранение неполадок с оборудованием або Hardware Troubleshooter).

Настроювання і діагностика пристроїв

При зміні параметрів пристроїв вручну, ви можете скористатися Диспетчером пристроїв (Диспетчер устройств або Device Manager), що дозволить уникнути деяких проблем. Для зміни параметрів розподілу ресурсів варто увійти в систему під обліковим записом, що входить до групи Адміністратори (Администраторы або Administrators). Однак навіть у цьому випадку системні правила мережі можуть не дозволити вам змінити ресурси.

Перегляд і настроювання профілів обладнання

Панель управління (Панель управления або Control Panel) містить додатки, які використовуються для зміни окремих параметрів обладнання і настроювання програмного забезпечення комп'ютера Ви налаштовуєте обладнання за допомогою профілів обладнання. У Windows XP Professional профілі обладнання використовуються для визначення того, які саме драйвери завантажувати при зміні системних пристроїв.

Загальне уявлення про профілі обладнання

Профілі обладнання зберігають параметри конфігурації для набору пристроїв і служб. Профілі обладнання, загалом, використовуються для переносних комп'ютерів.

Реалізація Plug and Play у Windows 2000/XP Professional

Windows XP Professional у повному обсязі підтримує Plug and Play — набір стандартів апаратної і програмної підтримки, що дозволяє комп'ютерній системі розпізнавати й адаптувати зміни апаратної конфігурації без втручання користувача і без необхідності перезавантаження комп'ютера.

Пристрої, що задовольняють вимогам Plug and Play, з легкістю можна встановити, переконфігурувати і видалити із системи. Більш того, багато периферійних пристроїв можуть бути встановлені без вимикання живлення, і ця зміна буде коректно оброблена.

Примітка

Як правило, більшість периферійних пристроїв Plug and Play можуть бути встановлені або вилучені без необхідності вимикання комп'ютера. Проте, існує ряд пристроїв, для установки або видалення яких вимикання системи необхідно.

Видалення пристрою з апаратної конфігурації комп'ютера без попереднього повідомлення операційної системи відомо як раптове видалення (внезапное удаление або surprise removal), оскільки для операційної системи ця дія дійсно є раптовою. На відміну від попередніх версій Windows NT, системи Windows 2000/XP Professional у більшості випадків будуть коректно обробляти цю ситуацію, оскільки драйвери пристроїв розробляються таким чином, щоб повідомляти ОС про видалення пристрою. Однак, незважаючи на це, існує цілий ряд пристроїв, для яких раптове видалення не рекомендується. 

До їхнього числа, зокрема, відносяться:

  • деякі накопичувачі,
  • модеми,
  • мережні адаптери

При раптовому видаленні таких пристроїв Windows XP Professional відобразить екран, що інформує користувача про необхідність використовувати функцію безпечного видалення (безопасного удаления або Safe Removal) при наступних спробах видалення такого пристрою.

Засоби операційної системи, що виконують задачі щодо управління апаратними засобами, — Майстер установки обладнання (Мастер установки оборудования або Add Hardware Wizard) і Диспетчер пристроїв (Диспетчер устройств або Device Manager) — істотно спрощують установку нових пристроїв, таких як пристрої CD-ROM, мережні адаптери, тверді диски і т.ін.