Inkscape

Тип: редактор векторної графіки

Автор(и): Ted Gould, Bryce Harrington, Nathan Hurst і MenTaLguY

Розробник: The Inkscape Team

Стабільний випуск: 0.92 (4 січня 2017)

Репозиторій: gitlab.com/inkscape/inkscape

Платформа: C++, GTK+

Операційна система: Linux, FreeBSD, Mac OS X, Windows

GNU фреймворк: GTK+ і Gtkmm

Написано на: C++ і C

Доступні мови: Багатомовна (40)

Українська: так

Ліцензія: GPL

Сайт: www.inkscape.org

Inkscape — вільний редактор векторної графіки з можливостями, подібними до можливостей Illustrator, Freehand, CorelDraw, або Xara Xtreme. Програма ліцензована за умовами GNU General Public License. Програму створено на основі набору бібліотек для побудови графічного інтерфейсу GTK+ та додатка для створення програм мовою C++ до цієї бібліотеки (gtkmm).

Рідним форматом запису програми Inkscape є SVG, підтримує читання і запис зображення у форматах SVG, OpenDocument Drawing, DXF, PNG, WMF, EMF, sk1, PDF, EPS, PostScript. Програма може використовувати згладжування, регулювання прозорості, створення градієнтів заповнення, має вбудований набір готових шаблонів (напр. стрілок), може працювати з векторними шрифтами. Перевагою програми є широкий набір ефектів, які можна застосовувати для створення різноманітного роду зображень художнього та дизайнерського призначення.

Історія створення

Проект Inkscape було започатковано у 2003 році як відгалуження Sodipodi колишніми розробниками останнього. Над створенням Inkscape почали працювати Ted Gould, Bryce Harrington, Nathan Hurst, та MenTaLguY. Вони поставили собі за мету створити редактор, що реалізує повноцінну підтримку стандарту SVG, в той час як для проекту Sodipodi головним завданням було створення редактора векторної графіки, можливо без підтримки SVG.

Inkscape написано мовою програмування C++ (Sodipodi було написано мовою C).

Доволі скоро Inkscape перевершив Sodipodi за можливостями, тому розробку Sodipodi з 2004 року було припинено. Поступово проектом було увібрано напрацювання інших проектів зі створення вільних редакторів векторної графіки. Станом на 2013 рік, Inkscape є найпотужнішим вільним редактором векторної графіки з найширшими можливостями.

Розвиток програми відбувається завдяки спільноті розробників, що побудована на демократичних засадах (колегіальність рішень тощо). Спільнота приділяє увагу співпраці з іншими проектами, зокрема Open Clip Art Library.

Bulia Byak, архітектор змін інтерфейсу користувача, що надали Inkscape сучасного вигляду, є одним з багатьох розробників, що взяли участь в розвитку програми.

Після того як Xara оголосила про те, що код програми Xara Xtreme для Linux (Xara Xtreme for Linux) відкрито для подальшого розвитку на умовах GPL, відбувається співпраця спільнот розробників Inkscape та Xara Xtreme for Linux.

Хоча підтримку стандарту SVG у програмі з часу її заснування було значно поліпшено, вона все ще не є повною. Частину із запланованих розробниками можливостей, зокрема роботу з анімацією, вже реалізовано у проекті Synfig.