Введення в мережні технології

Ми вже познайомилися з багатьма засобами Windows XP Professional, але поки не розглядали питання мережного використання цієї ОС. Windows XP Professional—повноцінна мережна операційна система, але щоб вивчити можливості роботи в мережі доведеться познайомитися з багатьма поняттями. Насамперед, необхідне знання фізичного підключення до мережі, тобто кабелів і з'єднувачів, протоколів і топології, а також додаткового програмного забезпечення для підключення й інсталяції мережі.

Перші мережі—«пішохідні»

Самою старою формою спільного використання інформації є так називані «пішохідні» мережі («пешеходные» сети або sneakernet). Це офіційний термін для неофіційного методу обміну інформацією. Користувач повинен скопіювати на дискету потрібні дані, а потім пішки перейти до іншого комп'ютера і прочитати на ньому дискету. За сучасними мірками це не дуже ефективний метод обміну даними, хоча і дозволяє переносити інформацію з одного місця в інше.

З погляду практичного використання «пішохідні» мережі володіють цілим рядом недоліків. Можлива випадкова втрата даних, зв'язана з ненавмисним форматуванням дискет або розбіжністю пристроїв читання.

Крім того, дуже важко погодити на всіх комп'ютерах версії одного документа, будь то електронна таблиця або файл текстового процесора:

  • При переносі копії файлу немає ніякої гарантії, що цей файл уже не змінений одним з користувачів іншого комп'ютера.
  • Важко погодити в одному файлі модифікації від користувачів різних комп'ютерів, що працюють з ним одночасно.
  • Непросто знайти серед гори дисків потрібний екземпляр, навіть якщо він містить важливу інформацію.

Зрозуміло, «пішохідна» мережа нездатна забезпечити цілісність, захист і спільне використання даних. Тому єдиним реальним способом об'єднання ресурсів стали локальні мережі (Локальные сети або Local Area Network, LAN).

Мережні архітектури

Поки ми розглянули тільки кабельне з'єднання комп'ютерів в мережі, однак існує ще поняття «топології» (тобто особливостей і способів формування самих мереж), що ми й обговоримо в цій главі. Нам уже відомо, що бувають логічна і фізична топології комп'ютерних мереж (див. вище).

Однак тепер потрібно ввести термін «мережний протокол» — опис методів пересилання інформації в мережі.

Фізичні топології

У принципі кожну робочу станцію можна з'єднати з всіма іншими станціями мережі окремим кабелем. Це не приведе до технічних проблем, але кількість кабелів буде дуже великою.

На Рис. 8.6 показані 5 робочих станцій, з'єднаних у такий спосіб. Для цього треба було 10 кабелів, що не так і багато, але якщо додати в мережу ще три станції, то будуть потрібні ще 18 додаткових кабелів. Для 10 комп'ютерів потрібно 45 кабелів, а для 25 — вже 300.
Кількість кабелів при прямому кабельному з'єднанні виражається формулою:

n(n-1)/2

де n — число вузлів у мережі.

Не важко помітити, що зі збільшенням числа комп'ютерів різко зростає число кабелів, тому пряме кабельне з'єднання — не найефективніша схема об'єднання пристроїв у мережу. Велика частина мереж використовує одну з фізичних топологій: зірка, шина або кільце.

Підключення Windows XP Professional до однорангової мережі або домену

Однією з найважливіших властивостей системи Windows XP Professional є можливість підключення або створення комп'ютерної мережі. Розглянемо операції, що дозволяють зробити цю ОС мережною.

Підключення до мережі

Основним призначенням мережі є спільне використання ресурсів: простору на жорсткому диску, файлів або принтерів. Як приклад розглянемо комп'ютерну мережу невеликого офісу.

У цьому офісі на комп'ютері Світлани є надлишок вільного дискового простору, а до комп'ютера Петра підключений лазерний принтер. Світлана та Петро працюють у бухгалтерії і разом складають загальний квартальний звіт. Тому їм потрібно спільно звертатися до файлів цього звіту (або бігати з дискетами від одного комп'ютера до іншого). Усі файли звіту зберігаються на комп'ютері Світлани, де є вільний дисковий простір, однак друкувати звіт доводиться з комп'ютера Петра. Мережа офісу повинна вирішити наступні проблеми наших бухгалтерів:

  1. Забезпечити Світлані можливість використання принтера Петра
  2. Забезпечити Петру можливість використання диску Світлани

Розглянемо, як вирішуються ці проблеми в мережах Microsoft. Після підключення комп'ютерів до мережі Світлана відкриває доступ (робить загальним) диск, а Петро - принтер. Припустимо, що на обох комп'ютерах установлена Windows ХР Professional, тоді:

1. Світлана наказує мережному ПЗ Windows XP Professional: «Відкрий доступ до підкаталогу Acctng на моєму диску 3 для всіх бажаючих. Назви цей підкаталог Acctng». У термінології корпорації Microsoft підкаталог Acctng стає загальним ім'ям (общим именем або share name) для диску комп'ютера Світлани (GTW09). Саме це ім'я повинні використовувати всі інші користувачі мережі. У результаті на комп'ютері GTW09 з'являється загальний ресурс Acctng.

Увага

У мережах Microsoft ім'я повинний мати кожен комп'ютер, будь то робоча станція або сервер. Одержують власні імена і користувачі мережі (у нашому прикладі — Joe і Jennifer). Рекомендуємо привласнювати комп'ютерам інвентарні найменування (наприклад, DELL05 або GJW09).